Gå till annonsen

Du är här

Entreprenad- och lantbruksmaskiner/Lastbilar och släp
Oktagon med utropstecken

Den här annonsen är inte längre tillgänglig

Varan har sålts eller tagits bort från marknaden av säljaren.

Visa andra Lastbilar och släp

Bildgalleri

(1/2)
Inaktiv

NC 3axl traktordragen maskintrailer 22T

Modellår

2025

Miltal

Inte specificerat

Vikt

Inte specificerat

Längd

Inte specificerat

Pris

1 kr

Oktagon med utropstecken

Den här annonsen är inte längre tillgänglig

Säljaren kan inte kontaktas angående detta fordon.

Återförsäljarens uppgifter

Olofssons i Syd logo

Olofssons i Syd

Se org.nr på Allabolag.se,
,Olofssons i Syd AB Giselsbergsvägen 246 8, 374 50 Asarum,Till handlarens butikssida,Visa handlarens 57 annonser

Beskrivning

Produktgrupp: Maskintransporter
Storlek på framdäck: 235x75x17,5
Storlek på bakdäck: 235x75x17,5
Framdäckens kondition: 100
Bakdäckens kondition: 100
Allmänt betyg (1-5): 5
Typ av fjädring: Blad-blad
Tillbehör: ADR, Trum broms

NC Traktordragen Maskintrailer 2 & 3axl
En justerbar fjädrande dragstång är standard på alla 16, 22 och 25 ton modeller.
Flakgolvet är utrustat med 50 mm trä längs hela sin längd, knäck i stål för extra hållbarhet. Greppribbor är svetsade på knäcken för att ge extra grepp för bandmaskiner.
Standardramperna är 700 mm (2’4″ breda) vilket gör att även smala maskiner kan lastas på en standardvagn. Ramperna är fjäderstödda för att underlätta höjning och sänkning.
Alla huvudmodeller använder två eller tre 90 mm axlar med 8-dubbar, klassade till 40 km/h och utrustade med 215/75×17,5 dubbeldäck. Dessa är monterade på 80 mm fjädrar på 16 och 22 ton modellerna och 100 mm fjädrar på 25 ton. Den underliggande bladfjädringen ger bra markfrigång samtidigt som du får en låg lasthöjd. Hydrauliska bromsar är standard med 25 mm bromscylindrar och fjädrande frigöring.
En låsbar verktygslåda är monterad på släpvagnens sida för förvaring av kedjor etc och underkörningsskydd är monterade längs båda sidor. Gott om surrningsmöjligheter är tätt monterade längs båda sidor av släpvagnen och ger gott om fästpunkter för olika typer av laster.

Flakmått: 6,1x2,54m
Knäckdel: 1,52m
Flakhöjd: 900mm
Axlar: 100mm 10 bultad tridem axlar
Bromsar: Hydrauliska bromsar 65km/h

Tillval:
Stödben
Hydrauliska ramper
Durbar eller timmerplåtsramper
28mm hardwood
3’2″ eller 3’6″ breda ramper
Längre flak
Mer ribbor i flak
Höghastighets 8-bultade 100 mm axlar klassade till 105 km/h
Luftbroms eller dubbla luft/hydrauliska bromsar
ABS-bromsar och/eller lastkännande för bromsar
Luftfjädring
235x75x17,5 eller 445x45x19,5 däck
Loadall hydraulisk knäck upp och ner
Löstagbart balställ på flakgavel
Kommersiellt skuret chassi
Tårtbit till knäcken för ett plant flak
Med mera, kontakta oss för ännu mer information angående utrustning

Vi bistår gärna med förmånliga finansförslag, både avbetalning och leasing, samt fraktlösningar.

Är maskintrailern intressant?
Vi har fler bilder samt teknisk information. Välkommen till oss på Oisyd!
Vårt företag är alltid öppet för dig, även kvällar och helger, tel 0454-321240, välj försäljning.

NC är en Irländsk tillverkare som tillverkar släpfordon för traktor och lastbil samt redskap för lantbrukssektorn av absolut toppkvalitet. NC exporterar sina produkter över hela Europa och andra delar av världen. Vi är stolta återförsäljare för den Svenska marknaden.
Är ni i behov av Service eller Reservdelar kontaktar ni oss lättast på telefon 0454-321240.

Välkomna!

Specifikationer

Märke
NC Maskinhenger
Modellår
2025

Plats

37454 Asarum
Informationscirkel
För att visa kartan måste du först acceptera marknadsföringscookies. Du kan behöva ladda om sidan efteråt.
Olofssons i Syd logo

Olofssons i Syd

Vi har sedan 1986 levererat entreprenadmaskiner samt redskap och reservdelar till svenska entreprenörer, byggföretag, uthyrningsföretag, industrier, lant och skogsbrukare med flera. Vi fokuserar på premiumfabrikat inom varje maskinkategori. Vi är auktoriserade återförsäljare av nya Manitou teleskoplastare och bomliftar avseende sydöstra Sverige i samarbete med Sverigeimportören Scantruck. Välj en Manitou från oss och Du får tillgång till Manitou original service / support / uppdateringar / fabriksgarantier. Dessutom erbjuder vi Manitou kompaktmaskiner, skidsteers samt ramstyrda minilastare. Teleskoplastare är vår specialitè, stela eller runtomsvängande. När det gäller redskap är vi leverantör för Norje Smidesfabrik samt ett flertal andra redskapstillverkare. Vi är även leverantörer av trailers / släpar till tunga lastbilar samt traktorer och andra dragfordon. Vi är auktoriserade återförsäljare för Kässbohrer och NC. Trailers för transport av skogsmaskiner är vår specialitè! Många säljer maskiner, trailers, redskap m.m. vad händer efter köpet??? Vi servar och reparerar maskiner och utrustning över hela landet. Inte kund hos oss ännu? Ring oss på 0454-321240, vi hjälper dig med reservdelar, dokumentation, support även om Du inte köpt din maskin / trailer från oss. Alltid maskiner, trailers och redskap i lager för demo. Uthyrning av maskiner, trailers och redskap. Försäljningsförmedling. Finansiering Utbildning / förarbevis teleskoplastare, även hos dig! Öppettider vardagar: Verkstad/uthyrning: Måndag-fredag: 07.00-16.00 Försäljning - kontor: Måndag-fredag: 08.00-17.00 Du finner oss i Asarum strax utanför Karlshamn i Blekinge. Välkommen att kontakta oss!
Till handlarens butikssida

Adress

,Olofssons i Syd AB Giselsbergsvägen 246 8, 374 50 Asarum

Länkar

  • ,Visa handlarens 57 annonser
  • ,Besök hemsidan,
Org.nr: 556289-4740·Se på Allabolag.se,

Annonsören har åtagit sig att endast publicera annonser i enlighet med tillämplig lagstiftning.

Annonsinformation

Annons-ID

16869339

Uppdaterad

15 september 2025, 22:31

Anmäl annons

Annonsen kan vara ofärdig. Fullständig information om försäljningen och upplysningar i enlighet med upplysningsplikten kan fås direkt från säljaren.

NC Maskinhenger