Bandsatsen köptes ny 2012 och användes endast ett fåtal gånger under vintern 2012-2013 på en Yamaha Grizzly 700 ATV. Sedan dess har banden förvarats inomhus i ett garage (bilderna är tagna utomhus under förvaring för en 2-månaders ombyggnad). Se sista bilden på lagren för skick, som ny.
Bandsats för UTV är längre, bredare och starkare gjorda för att tåla UTV:ns tyngd. Installerar du dessa på en ATV får du extrem lastkapacitet och manövrerbarhet.
Bandsatsen är utrustad med multi-hub/nav med 3 olika bultmönster: 4×110, 4×115 och 4×137 som ska passa till allt utom Polaris utan modifiering.
Förvaring är gjorda enligt Camso rekommendationer; justeringen av banden är slak och lagren är fyllda med rätt typ av olja enligt specifikationerna.