
Säljes i Göteborg
65 075 annonser
Säljes i Göteborg
65 075 st
Läs om sorteringen av sökresultatet

12 999 kr
Musikbörsen Göteborg AB

- 2020
199 000 kr
Svea Husbilar Kinna

1 500 kr
Götaplatsens Foto AB

- 2020
Bokenäs Bil & Maskin

1 500 kr
Olskrokens vitvaror







Volvo V60 D4 181hk Momentum Euro 6 Kamrem Bytt Ny-Bes 18Tum
- 2014
- Diesel
- 19 876 mil
- Automat
Välkommen till Törnell Motor – Din trygga partner i bilaffären!
Vi erbjuder en personlig, enkel och förtroendeingivande köpupplevelse där du som kund står i centrum. Nu har vi nöjet att presentera en mycket fin nybesiktigad Volvo V60 från 2014, en bil som bjuder på komfort, säkerhet och med låg bränsleförbrukning på ca 0,42l/milen.
Specifikationer:
• Årsmodell: 2014
• Motor: 2,.l D4 181 hk
• Växellåda: Automat
• Bränsle: Diesel
• Drivning: Framhjulsdrift
• Nästa besiktning: 2026-08-31
• Kamrem bytt: vid 14 538 mil år 2022
• Blandad förbrukning: ca 0,42 l/mil
Utrustning i urval:
• Momentum
• Ledramp från Purelux
• Xenonljus
• Sätesvärme bak
• Fungerande AC
• 2 fungerande nycklar
• Fri från rök- och djurdoft
• Tyg klädsel
• 18 tum fälgar
Vi erbjuder även:
• Inbyte – vi värderar gärna din nuvarande bil
• Finansiering via MyMoney och MoneyGo med flexibla lösningar
• Förmånlig försäkring vi Paydrive
• Möjlighet att köpa till garanti via GarantiPartner till bilar under 25 000 mil
• Däckförsäljning – nya däck till bra priser
• Däckhotell – trygg & enkel hjulförvaring med skifte
Bra att veta inför köp:
Vill du ta med dig bilen direkt vid köp?
Vid kontantköp med Swish, se till att ha höjt din överföringsgräns i förväg – så går affären snabbt och smidigt.
Vid inköp eller mellanskillnad vid inbyte av din bil betalar vi ut beloppet till ditt bankkonto.
Visning & Kontakt:
Vi har inga fasta öppettider – visning sker enligt överenskommelse.
Kontakta oss gärna i förväg för att boka tid och få bästa möjliga presentation av bilen.
Kontaktperson: Jonathan
Mvh, Törnell Motor AB
Besöksadress: Skeppsbyggaregatan 9, 463 71 Lödöse
E-post: info@tornellmotor.se
Telefon:0762386407
Välkommen till Törnell Motor – För dig som söker en trygg, ärlig och personlig bilaffär!
134 900 kr
Törnell Motor AB
Peugeot 2008 1.2 VTi EGS Euro 6
- 2016
- Bensin
- 6 002 mil
- Automat
Hejsan!
Säljer min bil pga av för liten för vår familj.
Bilen är väldig fräsh både in och utvändigt!
Ny Skattat och Besiktad, fel fri, bara tanka o köra.
Sommar och Vinterdäck på aluminiumfälgar, kamrem bytt på 3500mil. Servad regelbundet enligt servicebok!
Ingen rost eller bucklor på bilen fin i lacken och m.m.
Bilen går väldigt fin och drar väldigt lite, ekonomisk bil (skatten ligger på bara 360 kr/ år).
Har rullat bara 6000 mil
För mer info skriv eller hör av dig.
0767136210
115 000 kr
- 2024
- Bensin
- 3 442 mil
- Automat
3 950 kr/mån
Göte Carlsson Bil AB
Edwins Vitvaror AB
- 2021
- Miljöbränsle/Hybrid
- 5 585 mil
- Automat
269 900 kr
Brandt Bil - Stenungsund
Fint skick och fullt körklar med all nödvändig utrustning inkl. lås, stöldskydd och trailer. Ingår även linor, ankare, fendrar, överdrag mm
Motortimmar: ca 40, 50hk Mercury.
Securmark motor
S-line paket
Garmin Ecomap 72CV
Eva durk
Pulpetöverdrag
Dynsats
Bluetooth Stereo
Vattenskidbåge
Bottenmålad
Motorlås
OBS! Vid snabb affär kan pris diskuteras OBS!
170 000 kr
190 000 kr
Marin & Fritid i Strömstad AB
- 2025
- El
- 1 498 mil
- Automat
689 900 kr
(551 920 kr ex. moms)
Bilia Mölndal BMW MINI
Idag 08:24
Nissan Figaro
- 1991
- Bensin
- 9 930 mil
- Automat
Nu har du chansen att köpa en fin Nissan Figaro. Jag har aldrig fått så många tummar upp, glada leenden och vinkningar som i den här roliga bilen. En perfekt sommarbil helt enkelt.
Lite historia
Nissan tillverkade bilmodellen Figaro endast under 1991 som en del av deras "Pike Factory"-projekt, vilket var ett experiment med att producera retroinspirerade bilar med en unik och nostalgisk design. Figaro var en av fyra sådana bilar som skapades för att dra nytta av det växande intresset för nostalgi och unika bilar på den japanska marknaden. Figaro var tänkt som en "lifestyle car", riktad mot en specifik marknad av kunder som värderade stil och personlighet i en bil mer än prestanda och praktiska egenskaper. Den var utrustad med modern teknik men hade ett utseende som påminde om europeiska bilar från 1950-talet.
Nissan producerade Figaro i en begränsad upplaga om 20 000 bilar, vilket ytterligare förstärkte dess exklusivitet och efterfrågan. Den begränsade produktionen, tillsammans med den unika designen, gjorde Nissan Figaro till en kultbil och den är fortfarande populär bland bilsamlare och entusiaster världen över. Från början var det tänkt att endast 8.000 exemplar skulle tillverkas men p.g.a. den stora efterfrågan (ca en kvarts miljon intresseanmälningar) tillverkades ytterligare 12.000 exemplar till i två omgångar under 1991. Totalt tillverkades bara 20.000 bilar. För att hantera den enorma efterfrågan bestämde Nissan sig för att använda ett lotterisystem för att avgöra vilka kunder som skulle få köpa bilarna. Detta lotteri gjorde Figaro ännu mer eftertraktad och cementerade dess plats som en kultklassiker. Efter denna sista omgång avslutades produktionen och Nissan Figaro blev en populär samlarbil. Både Jay Leno och Jerry Seinfeld har haft med en Figaro i sina bilprogram. Kända Figaroägare är annars Van Morrison, Jools Holland och Eric Clapton.
Min Figaro
Bilen är rostfri och har stått i varmgarage både hos den tidigare ägaren och hos mig. Den är i fint originalskick och har under min tid fått ny sufflett samt ny panel runt bakrutan i glasfiber istället för original i plåt som brukar rosta sönder. Instrumentpanelen behöver kläs om p.g.a. några sprickor. Den stora 10.000-milaservicen är gjord med bl.a. kamremsbyte. Nya dämpare till luckan för suffletten monterades sommaren 2024 samt nya bromscylindrar och backar bak. Körsträcka 9.930 mil.
Besiktigad 25-04-10
I dag finns det ett tjugotal registrerade Figaro i Sverige. Med andra ord är det ingen bil man ser varje dag. Det finns massor med reservdelar och tillbehör att beställa från bl.a. The Figaro Shop i England där bilen är mycket populär bl.a. på grund av högerstyrningen. Plattan och motorn är från Nissan Micra så det är aldrig problem med att hitta delar. Man kan också köpa en tokrenoverad bil med bl.a. ny inredning, motor och massor med tekniska uppdateringar från The Figaro Shop för 765.000 kr om man har lite pengar över…
Står i Gbg. Ej byten.
Pris
150000 kr
150 000 kr
Idag 08:23
- 2020
- Miljöbränsle/Hybrid
- 7 100 mil
- Automat
240 000 kr