En påkostad Dodge Ram 3500 Dually i mycket bra bruksskick. Bilen är registrerad som tung lastbil (C-kort krävs) och är förmånsfri för företagare. Importerad till Sverige 2009.
Bilen är av årsmodell 2003 och har en 5,9L Cummins turbodiesel med 24 ventiler som levererar 470 hk tack vare Smartybox. Den är fyrhjulsdriven och har dubbelhytt, utrustad med läderklädsel och plats för sex personer. Mätarställningen ligger på cirka 34000 mil. Fordonsskatten är endast 2 420 kr per år.
Måtten och kapaciteten imponerar med en längd på 635 cm och ett lastutrymme på 245 cm. Tjänstevikten är 3 550 kg, totalvikten 5 450 kg, max lastvikt 1 900 kg och max dragvikt 2 900 kg.
Utrustningen är generös och innehåller bland annat fyrhjulsdrift med lågväxel, AC, servostyrning, elinställbara stolar, läderinredning, öppningsbar bakruta, dragkrok, ABS-bromsar, dubbla airbags (passagerarairbag avstängningsbar), LED-backljus, dimljus samt Infinity ljudpaket. Flakbädden är i bra skick och bilen levereras med reservhjul och 12V-uttag.
Renoverat värmepaket med vakuumstyrning, renoverade spridare och nytt elsystem, ny golvmatta, nya bussningar, gummidetaljer, knutkors och spindelleder, samt renoverad startmotor, nya däck runt om, nya batterier.
Finns i Jokkmokks kommun.
Priset är ink moms.
Nu bygger vi fler Yamaha Röd Topp triple 600/700 triple F1 PPC dämpare. Vi har sålt långt över förväntan av Röd Topps dämparna. Ger bra effektökning och byggd i rostfritt stål med högtempull som håller länge. Så klart med vårat världsunika PPC (Pipe Pressure Control) system. Du justerar enkelt trycket i pipan instruktion följer med. Blir grymt brett register och ljudet är det coolaste jag hört på länge!
Vi kommer också bygga ett llitet antal Yamaha SRX 700 och SRX 600 3-1 Sport dämpare. På SRX 700 ser vi stadigt 6hp effektökning.
Sen bygger vi övriga modeller hör av er för info.
Alla våra PPC dämpare har som sagt justerbart pulstryck. Vi är ensamma i världen vad jag vet med justerbart tryck. Perfekt för dragracing och körning på hög höjd. Hör av er för mer information på
tikkarace@hotmail.com
Priser
Yamaha Röd Top F1 Sport. 5950:-
Yamaha SRX 700/600 3-1 SP. 7450:-
Hör av er om priser på alla våra andra
PPC dämpare.
TIkka PPC ljuddämpare
ARCTIC CAT 2025/26 858
Tikka PPC Pulse Charger ljuddämpare
Nu har vi fått fram delar igen så vi kommer börja bygga fler PPC rostfria ljuddämpare igen.
Till 2025/26 Arctic Cat 858 våran helt nya Puls Charger dämpare. Ger stadigt +6hp inga ändringar i mappningen behövs. Det finns bränsle så det räcker för effektökningen.
Vi tar emot beställningar igen. Dämparen är som vanligt byggd i rostfritt stål med högtemp dämparull. Och har vårat världsunika PPC system (Pipe Pressure Control) där man enkelt kan justera pulsetrycket i pipan.
För dragracing kan trycket i pipan ställas lite högre då bygger motorn effekten snabbare och effekten ökar ytterligare. 4kg lättare än originaldämparen!
Pris 6450:-
Hör av er för mer information på
tikkarace@hotmail.com
Vi har PPC dämpare till många andra modeller också.