Cressent monark 460 camping
Har nu beslutat att sälja båten då den inte har blivit använd dom senaste åren och har inte tid att fixa till den.
Lite info om båten
Längs 4.6m
Bredd 1.8m
Djup 0.3m
Motor en äldre 50hk johnson 2takt
Det är ingen ny båt så skavanker finns! det jag har gjort på den är ny fönster ram och nya plexi glas då det satt nåt sämre hemma bygge innan! 2st nya stolar. Finns kappel till men då jag ändrat rutramen så passar det inte längre men inte omöjligt att det åtgärdas innan den säljs!
Ny impeller och olja drevet för 2år sen har kört med den kanske 2-3gånger efter det!.
Fullt körbar som den är men kan behöva fixas till för den kräsne. Det jag vet som finns att göra är att koppla in lamporna då jag inte brytt mig om det och bottenmåla den.
Sitter även nån båge över motorn till att dra badring eller skidor på har dock aldrig använt det själv!
Fin galvad kärra!
Finns även några reservdelar som kan följa med vid snabb och smidig affär!.
kan tänkas byta emot en öppen båt med styrpulpet!.
Mopeden är i mycket gott skick samt är nyligen serverad, där följande delar byttes ut:
• Hjullager fram/bak
• Bromsbelägg fram/bak
• Ny kedja
• Drev fram/bak 11-53 (original drevning)
Den har nyligen slagit över till 2000 mil, startar lätt och går jämnt. Mopeden går lagligt, alla pluggar är i samt en CDI som stryper i 55 km/h.
Finns inga skador, dock en mindre buckla på kylaren.
Kubota D600. Ny honad. Nya packningar,packboxar,ventiltätningar,frostpluggar. Vattenpump, bränslepump. Nymålad. Står i ett stativ o går att provköra. Perfekt för bygga något stationärt av om man vill.
Hej!
Ska köpa större båt så säljer nu denna kanon båt =)
Ryds 478 Gti bottenmålad innan sjösättning o redo för nya äventyr. Årsmodell 2010
Mercury 50 Hk 4-takt Nyservad med olja filter samt växelolja och ny Kamrem (dessa ska bytas vart 5/år) Årsmodell 2010 går helt perfekt.
Få gångtimmar, ca 10 h om året
Ingår även en nybesiktigad rejäl 80-trailer med helt nya hjullager på båda sidorna. Ligger fint på vägen.
Ankare, fendrar, tampar, dubbla tankar, praktisk Bimini topp som skyddar mot solen enkel att fälla upp. Komplett dynsats
Finns även en bra stereo med bra högtalare.
Allt är i bra använt skick.
Båten ligger i Simrishamn, kan provköras vid seriöst intresse!
Välkommen!
Med vänlig hälsning, Pär