
Säljes i Stockholm
213 593 annonser
Säljes i Stockholm
213 593 st
Läs om sorteringen av sökresultatet













Linder 460 Arkip (2014) med en knappt använd Yamaha F50 HETL (OBS! Yamaha F50 HETL motor är nyinköpt hösten 2023) samt ett Garmin echoMAP Plus 72 SV ekolod/sjökortsplotter.
På grund av vuxna barn och begränsad tid så säljer vi denna fina, extremt välskötta och "lätt-trailade" båt med tillhörande Respo släpvagn.
Motorn inköptes hösten 2023 och är använd endast vid 4 tillfällen.
Med andra ord - i stort sett en helt ny Yamaha F50 HETL från hösten 2023.
Båtsläpvagnen är en RESPO 110DC som inköptes med båten 2014.
Släpvagnens reg.nr: LPY759.
Nästa besiktning av släpvagnen är senast 31/5-2026.
Båt med motor på trailer är vinterförvarad inomhus årligen där också batteriet varit på underhållsladdning.
Linder Arkip 460 är en tryggt planande båtmodell med mycket fin gång i sjö. Denna båt lämpar sig mycket bra till olika fritidsaktiviteter på sjön exempelvis för fiske samt för vattensporter ex. vattenskidor.
Linder Arkip 460 är även en bra transportbåt som är extremt lätt att traila.
Båten är utrustad med:
- En rejäl reling som är greppvänlig, en durk i aluminium samt en bra badstege som varit perfekt när vi åkt vattenskidor etc.
- Automatisk länspump.
- En mycket bra spölåda med plats för många fiskespön.
- Styrpulpet.
- Lanternor och generösa person- och stuvutrymmen.
Linder Arkip är dessutom ett skonsamt båtval för miljön. Tillverkad i korrosionsbeständigt aluminium av hög kvalitet motsvarande flygplansaluminium.
Linder Arkip är försedd med en CIN-kod samt stöldskyddsmärkt med micromärken (Securmark). Den är typgodkänd av "Det Norske Veritas".
1 person med denna Yakaha F50 hk motor ger ca 33 knop.
Teknisk data:
Längd: 460 cm
Bredd: 185 cm
Vikt: 274 kg
Vikt med max motorvikt (50 HK): 415 kg
Djup: 80 cm
Skrovtjocklek: 2,4 mm
Motor: Yamaha F50HETL 2023
Styrpulpet
Drivmedel: Bensin
Båten finns på Väddö i Roslagens skärgård (Norrtälje kommun).
160 000 kr
- 2005
229 000 kr
Stockholm Marin AB