
Säljes i Värmland
19 069 annonser
Säljes i Värmland
19 069 st
Läs om sorteringen av sökresultatet







Idag 18:38
13 000 kr



Idag 18:38
Säljer mina Mercedes original 20” amg fälgar.
Sitter på en glc laddhybrid från 2020 nu, passar en mängd olika Mercedes modeller.
Går att köpa fälgar och däck separat.
Dimensioner och storlek:
255/45/20 på alla 4 däck.
8 eller 8,5x20
Et mått är 40.
Sommardäck som sitter på är använda 1 sommar, så i väldigt bra skick. Det ör en uppsättning goodyear eagle f1, asymetric 3.
Som är extra isolerade med ett skumgummi lager i däcket, original från fabrik såklart. Detta gör att däcken är väldigt tysta. Ca 7-8 mm.
Sökord:
Mercedes 20”
Mercedes 20 tum
20” Mercedes original
20 tum Mercedes original
AMG turbin fälgar.
AMG 20”
AMG 20 tum
20” amg
20 tum
255/45 r20
255-45-20
Fälgar 20”
20 tum fälgar
255 45 20
17 000 kr





Nu har ni chansen att förvärva denna fantastiska båt byggd i aluminium och som enbart legat i sötvatten, till höstpris!
En flytande sommarstuga, studentbostad, året runt boende eller helt enkelt en stor fritidsbåt som inte kräver skepparexamen eftersom den är under 4 meter bred, Här finns möjligheter!
Båten är värmeisolerad och tack vare det tjocka skrovet i aluminium, kan den ligga i året runt! Uppvärmning via luftvärmepump med värme/ac, samt vattenburen värme via element/dieselvärmare som monterades 2024. Volvo Penta D2 -75hk motor årsmodell 2015 monterades ny i båten och har endast gått ca 250 drifttimmar, alltså i princip nyskick! Förbrukningen är fantastiskt låg, ca 1,5 liter diesel/timme vid marschfart 6-7 knop.
Fakta om båten:
Tillverkad 1998
Längd 15m, bredd 3,85m
Djupgående 1,3m.
Däckyta ca 57m2
Vikt: 8,5 ton
Tjocklek på aluminium: Skrov 6,5mm, Överbyggnad 4mm, samt kraftiga reglar. Ett rejält och gediget bygge.
Ståhöjd invändigt 175-185cm. Båten är ca 2,7m hög över vattenytan så den tar sig under de flesta broar och klarar sig även bra från sidovind. Bogpropeller fram monterad men ej inkopplad. Landström med jordfelsbrytare, säkringar, inverter, 3000 watts elverk, solpanel m.m. Gasolspis/ugn, tvättmaskin med inbyggd torkfunktion, plats för diskmaskin.
Badrum med toalett och fullstor dusch, 6st sovplatser, bordet vid soffan är custombyggt och kan sänkas så att man kan bädda. Soldäck med gasolgrill och utemöbler. Stor badbrygga med badstege.
300 lit dieseltank, 300 lit förzinkat gråvattentank, 300 lit elektrisk vacuum WC med svartvattentank.
Via länken kan ni se en film från båten, allt ser inte ut exakt som på filmen i dagsläget. Panelen på i köket är borttagen då tanken är att byta till annat, samt några andra detaljer. Ni får i alla fall en uppfattning: https://youtu.be/sQdAKXVGeyk?si=qTSQiMcE3dBBvjZ_
Som alltid med båtar finns det småfix, men det är mest estetiskt. Lite ny färg på däck och lite upputsning invändigt efter tycke och smak, det är väl sånt som är roligt ;-) De stora grundläggande sakerna som motor, skrov, elektronik osv är rejält och fräscht. Finns även en upptagningsvagn men inget man kör med på vägen.
Passa på nu och gör ett fantastiskt höstklipp! Båten kommer annars tas upp och putsas iordning till nästa säsong och priset blir då högre, endast motorn kostar över 200.000:- nypris.
Om du är seriöst intresserad är du självklart välkommen att höra av dig. Men vänligen respektera att skambud via meddelanden om sista pris och annat oseriöst inte kommer att besvaras utan hamnar direkt i papperskorgen. Har några bilder till som kan skickas vid intresse, båten ligger i Vänern (Karlstad) och finns kvar till försäljning så länge annonsen finns kvar.
269 000 kr
Idag 17:05
4 000 kr