Köpt nu i våras och endast använd vid ett tillfälle. Luktar fortfarande ny. Kostar 4449 kr på
24MX.
5 års garanti från Airoh.
Hjälmen har inbyggda solglasögon men föredrar man att köra med googels går det också bra både med visiret monterat eller avmonterat från hjälmen.
Pris: 2700 kr för hjälmen eller 3300 kr och då skickar jag med två olika Alpinestars Googles som är perfekt storlek för hjälmen, en transparent och en silver ( mörk kulör för soliga dagar), se bilder. Dessa är endast provtestade med hjälmen.
Både hjälm och googels är underförstått helt i nyskick. Säljes endast då jag kör med andra hjälmar så det blir inte använt.
Produktbeskrivning från Airoh:
Ge dig ut på din nästa tur med Airoh Commander 2 integralhjälm, en höjdpunkt när det gäller säkerhet, komfort och mångsidighet. Den här hjälmen har en mängd innovativa funktioner som ger oöverträffat skydd och prestanda på varje åktur. Commander 2 är tillverkad med ett H.P.C.-skal som ger enastående slagtålighet, medan A.S.N. 3D-tygstrukturen minskar kraftöverföringen vid krockar, vilket ökar din säkerhet på vägen.
Upplev högsta komfort med det avtagbara fodret och kindkuddarna, fodrade med ett antibakteriellt tyg som gör att du känner dig fräsch under hela resan. Commander 2 är utrustad med ett reptåligt och UV-skyddat visir som ger klar sikt under alla förhållanden. Det integrerade solskyddet skyddar ögonen mot bländning och förbättrar sikten under ljusa dagar.
Håll dig sval och bekväm med hjälmens ventilerade konstruktion som ger optimalt luftflöde så att du håller dig fräsch under långa åkturer. Commander 2 har ett A.E.F.R.-system för nödutlösning och en dubbel-D-stängning och prioriterar din säkerhet. Det Pinlock-utrustade visiret förhindrar imma och ger klar sikt i krävande väderförhållanden.
Egenskaper:
• H.P.C.-skal
• A.E.F.R. Snabbfrigöring i nödsituation
• A.S.N. 3D-tygstruktur som minskar kraftöverföringen vid en krock
• Resistent mot repor
• UV-skydd
• Ventilerad
• Integrerat solvisir
• Avtagbart foder
• Avtagbara kindkuddar
• Pinlock utrustad
• Antibakteriellt foder
• Snabbfrigöring i nödsituation
• Visirlås
• Dubbel D-stängning
• Vikt: 1430 gram
• Uppfyller ECE 22.06