ANNONS

Lars Lerin - Utvald samling med 103 originalverk på auktion

    Företag
Bild 1: Lars Lerin Akvarell på papper "Gårdsbruk" Signerad: Lars Lerin Daterad 2008. Mått på papper: 153 x 102,5 cm Bild 2: Lars Lerin Akvarell på papper "Vattendrag, Kalhygge" Signerad: Lars Lerin Mått på papper: 105 x 75,5 cm Bild 3: Lars Lerin Akvarell på papper "Advent" Signerad: Lars Lerin Daterad: 2011-2012 Omnämnd i boken "En viss mängd ljus" ISBN: 978-91-519-0699-7 på dubbla helsidor samt boken "Naturlära" på en helsida ISBN: 978-91-0-0137-42-7. Mått på papper: 153 x 102 cm Bild 4: Lars Lerin Akvarell på papper "Björkskog, höst" Signerad: Lars Lerin Omnämnd i boken "En viss mängd ljus" ISBN: 978-91-519-0699-7 på dubbla helsidor. Mått på papper: 102 x 84 cm Bild 5: Lars Lerin Akvarell på papper "Älggräs / Viljan" "Sommarhus" Tvådelat collage. Signerad: Lars Lerin Daterad: 2017 Omnämnd i boken "En viss mängd ljus" ISBN: 978-91-519-0699-7 Mått på papper: 78 x 57 cm Bild 6: Lars Lerin Akvarell på papper "Henningsvaer, Lofoten" Signerad: Lars Lerin Daterad: 2016 Omnämnd i boken "En viss mängd ljus" ISBN: 978-91-519-0699-7 på helsida samt "Råskinn" ISBN: 9789100175979 Mått på papper: 153 x 102 cm ------------------------------------ Vi har fått äran att auktionera ut en exklusiv samling bestående av hela 103 utvalda originalverk av folkkära konstnären Lars Lerin som sträcker sig från hans tidigare målningar från 70-talet tills hans mer typiska alster från Lofoten etc. Auktion avslutas lördagen 2024-06-29 mellan kl 16:00-22:00. Du kan redan nu besöka vår hemsida & granska alla 103 föremål, ställa fler frågor om ett målning du är intresserad av eller lägga ditt bud, Du kan även ringa till oss för att lägga ditt bud. Kan du inte närvara vid datorn på auktionsdatumet? Du kan lägga ett maxbud redan nu så budar datorn automatiskt åt dig. Visning av objekt: Du är välkommen in till vår lokal på Formvägen 3 Umeå för att titta på alla objekt i vårt showroom, du hittar våra öppettider på vår hemsida. Transport: Som vanligt erbjuder vi transporter runt hela världen till marknadens bästa priser & service, mycket väl emballerat & med snabba leveranstider.
Inlagd 22 juni 20:11 i Antikt & konst
Säljes av:
Norrlands Auktionsverk AB
Företag
Säljes av:
Norrlands Auktionsverk AB
 (Företag)
Norrlands Auktionsverk AB
Norrlands Auktionsverk AB logotyp
Norrlands Auktionsverk AB - Det moderna auktionshuset Formvägen 3, 90621 Umeå Telefon växel: 090-122211 Org-nr: 556902-4549 Epost direkt: info@norrlandsauktionsverk.se Besök vår hemsida för att komma till auktionen: www.norrlandsauktionsverk.se
Mer information hittar du på http://www.norrlandsauktionsverk.se
Företaget har godkänt att de endast annonserar produkter och tjänster som är i enlighet med gällande lag.
ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS
ANNONS
Blocket är en del av Schibsted marketplaces.
Schibsted News Media AB och Schibsted ASA är ansvarig för dina data på denna sidan.Läs mer